Vav . !


Vav . !

Vav . !

İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır.İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.Kulluğun manası vavdadır, elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir.O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar. Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır. İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır.İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.Kulluğun manası vavdadır, elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir.O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar. Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır.

Yunus, vav olup balığın karnında anca kurtarmıştır kendini.   İnsan iki büklüm olunca rahat eder ana karnında.   Boylu boyunca uzansa da kim rahattır mezarında?  

Vavın elifle münasebeti ne kadar iyiyse, kainatın dengeside o kadar düzgündür.   Kim kimi hatırlarsa evvel o ona koşar.   Kainatta tüm cisimler boşlukta dönerken insan belki o yüzden boşlukta kalmamış, Rabbi onu imanla doldurmuştur.   Evvelde eliftir, bir ilahi nefesle ahirde vav olur kainat.   

İyi bakıldığında, görmek için bakıldığında; Bazen bir insanın secdedeki hali, bazen bir ceninin anne karnında ki haline benzer..Vav Harfi, ‘ın Vahid ismini ve birliğini simgeler. Ebced hesabında 6 rakamına denktir ki ; Bu yönüyle aynı zamanda imanın 6 şartını temsil ettiği söylenir.Harfi med olduğu gibi, kasem harfidir. Aynı zamanda, iki cümleyi veya özneyi bağlayan bağlaçtır.  

Ey aşkın binbir başlı vav hali   Ey sonsuz kavram   Gaflet vaktinde   Gel gönlümün üstüne   Usta bir hattatım ben   Aşkı çizerim mekânlara   Aşk sığmaz ki bu ummana   Vav olur gözlerimiz   Bürünürüz canlara   Bir seyyah gibi   Gelip göçen, göçüp giden   Bu mekândan mekân’a   Demem o ki   Tarifini yapamam ben imkâna   Bir hattatım   Zamana vav çizmekteyim   Hilalin dolunaya   Dolunayın hilale dönüştüğü zamana   Ve mahlukat   Nefes nefes aşk çekerken Mevla’ya   Üstümde aşk kokusu var   Yaşadıkça beni yontar   Ve benzetir insana   Elimde vav   Gönlümde vav   Gözümde vav   Dem dem vav kesilirim   Beni insan yapana Ey kalbimden geçeni bilen Allah’ım   ‘Kulum’ de kâfi bana   İster nârına garket İster nuruna . . (alıntı)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s